listin

AKÜ ŞARJ ODALARI

Akü şarj odaları Hidrojen Gaz Algılama Sistemleri

Tehlikeli Gaz : Hidrojen

Akü şarj odalarında şarj sırasında açığa çıkan Hidrojen kontrol altına alınmazsa patlama riski çok yüksektir.

Hidrojen en tehlikeli ve havadan çok hafif olduğundan tavanda birikecek ve Lel seviyesine ulaştığında patlama meydana gelecektir. 

Tavanda biriken hidrojen ; exproof olmayan aydınlatmalar, fanlar, ısıtıcılar, açık kablolar ..vb durumlarla temasa geçerek patlama üçgenini tamamladıktan sonra patlama-tutuşma meydana gelecektir. Hidrojenin neden olacağı Patlamayı engellemek çin Exproof gaz algılama sistemi kurulmalı, tavandaki tüm exproof olmayan malzeme exproof malzemelerle değiştirilmelidir. Hidrojenin ortamdan uzaklaştırılması için exproof havalandırma sistemi kurulmalıdır.

Exproof Gaz Dedektör sistemi, Exproof Gaz Kontrol Paneli, Exproof Aydınlatma- Siren-Havalandırma Sistemi, Otomasyon sistemi ile Tesisinizde oluşabilecek patlayıcı ortamı önceden Alarm vererek çalışanların güvenli şekilde tahliyesi ile birlikte Hidrojen Gazının oldukça yüksek patlama tehlikesini kontrol altına almış olunur.
 

Sistem Bilgilendirmesi


Bu kapsamda Tesiste yapılacak işlemler şunlardır.
➢ Exproof Gaz Algılama Sistemi Kurulumu
➢ Gaz Dedektör Kontrol Paneli Kurulumu
➢ Exproof İkaz Sistemi Kurulumu
➢ Exproof Havalandırma Sistemi Kurulumu
➢ Exproof Sistemlerin Koordineli Çalışması için Otomasyon Paneli Kurulumu
➢ Elektrikle çalışan mevcut sistemin (aydınlatma, prizler, cihazlar vb.) Otomasyon Paneliyle Entegre çalışır hale getirilmesi.

Sistemin çalışma senaryosu aşağıdaki şekilde işleyecektir.
➢ Gaz dedektörleri bir kaçak durumunda gazı algılar.
➢ Gaz konsantrasyonu patlama sınırının 1/5’ine (%20LEL) geldiğinde, Eksproof Siren uyarı vermeye başlar. Aydınlatma, prizler vb. exproof olmayan ürünlerin enerjisi kesilir. ➢ Exproof Havalandırma Devreye Girer.
➢ Çalışanların tahliyesini sağlamak için Exproof Aydınlatmalar devreye girer.
➢ Gaz konsantrasyonu normale döndükten sonra Exproof Havalandırma ve Exproof Aydınlatma sistemleri 20 dakika boyunca çalıştıktan sonra sistem normal çalışma koşullarına döner.

  • Telefon

  • 0850 333 0 357

  • Uğurmumcu Mh. Uzunyurt Sk No:9/A

  • Kartal / İSTANBUL

  • Email

  • info@exzone.com.tr